Vyrų ir moterų fiziologiniai skirtumai

Vyrų ir moterų fiziologiniai skirtumai

Fiziologiniai skirtumai tarp vyrų ir moterų neapsiriboja vien lyties skirtumais. Net spalvų ir kvapų suvokimas, gebėjimas matyti tamsoje bei daugybė kitų dalykų gana stipriai mus atskiria. Klausimas, kaip ir ar gebame priimti vienas kito skirtumus, juos suprasti, ar tik neigti ir bandyti „dirbtinai“ pašalinti vienas kito „trūkumus“…

Smegenys

Dar praeito amžiaus septintajame dešimtmetyje prasidėjo tyrimai, įrodantys, kad vyrų ir moterų smegenys veikia skirtingai. Jau seniai įrodyta, kad vyrai geriau analizuoja sistemas, o moterys geriau perpranta aplinką ir emocijas…

Vyrai paprastai gali susikaupti tik ties vienos užduoties sprendimu, o moteris dažniau keletą užduočių gali spręsti vienu metu. Šio gebėjimo paslaptis – smegenyse: moterų smegenyse daugiau neuronų jungčių, sujungiančių kairįjį ir dešinįjį smegenų pusrutulius. Skirtingai nuo vyrų, moterų kalbos centrai yra ir kairiajame, ir dešiniajame pusrutuliuose – todėl moterims paprasčiau ir lengviau sekasi mokytis kalbų. Užtai neverta net lygintis su vyrų gebėjimu orientuotis erdvėje – čia jie pirmauja gana stipriai.

Lankstumas ir laikysena

Moterų kaklas daug lankstesnis. Todėl kad atsigręžtų atgal, moterims užtenka pasukti kaklą, o vyrams reikia pasisukti visu kūnu.

Oda

Vyrus ne veltui vadina storaodžiais: jų oda iš tiesų daug storesnė nei moterų, todėl mažiau pastebimos raukšlės. Be to, dera pridurti, kad moterų oda ir senti pradeda anksčiau, ir šis procesas tiesiogiai susijęs su amžiaus pokyčiais: po 35 metų moterų organizme smarkiai sumažėja hormono estrogeno gamyba, kuris veikia kolageną, atsakingą už odos elastingumą.

Uoslė

Moterys geriau užuodžia kvapus ir juos atskiria. Dėl to joms taip patinka geri kvapai ir taip nepatinka – negeri.

Spalvų suvokimas

Tai, tiesą sakant, ne pati stipriausia vyrų savybė, ir tam esama fiziologinių priežasčių. Moterys skiria iki šimto milijonų atspalvių, o vyrai neretai nesugeba atskirti ne tik atspalvių, bet ir panašių spalvų (moterų daltonikių nebūna). Bet užtat vyrai geba įskaityti pačią smulkiausią rašyseną ir daug geriau mato tamsoje.

Hormonai

Moterų organizme gaminasi estrogenai, atsakingi už kūno pasikeitimus. Vyrų organizmai taip pat išskiria estrogeną, bet gerokai mažiau. Estrogenas turi daugybę teigiamų savybių: jis mažina cholesterolio lygį, gerina galvos smegenų veiklą, prisideda prie kalcio kaupimosi kauluose, greitina medžiagų apykaitą, gerina deguonies apykaitą, teigiamai veikia odos būklę, normalizuoja nervų sistemos darbą.

Genetika

Vyrai daug dažniau serga paveldimomis ligomis, nes jie turi vieną X chromosomą, o moterų organizme jų dvi. X chromosomos pažeidimai sukelia hemofiliją, daltonizmą ir nuplikimą. Androgeno – hormono, atliekančio lemiamą vaidmenį nuplikimo procese – receptoriai yra būtent X chromosomoje.

Alkoholis

Vyrus ir moteris skirtingai veikia tas pats alkoholio kiekis. Ir tai susiję ne vien su kūno sudėjimu. Moterų organizme gaminama mažiau fermentų, perdirbančių alkoholį. Būtent dėl šios priežasties ir moterų priklausomybė nuo alkoholio yra retesnė.

Sveika širdis

Moterys gyvena ilgiau – taip pat dėl estrogenų, apsaugančių kraujagysles. Moteris infarktas ir insultas ištinka rečiau.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *